
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 900 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 28 V |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 250 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 60 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 85 % |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 28 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 109
Distributors
pcbx
Unit Price$0.77434
Ext.Price$0.77434
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.77434 | $0.77434 |
| 10 | $0.62918 | $6.29180 |
| 25 | $0.57897 | $14.47425 |
| 50 | $0.53276 | $26.63800 |
| 100 | $0.49024 | $49.02400 |
| 300 | $0.46765 | $140.29500 |
| 500 | $0.44610 | $223.05000 |
| 1000 | $0.42467 | $424.67000 |
